poniedziałek, 30 maja 2016

Śmierć letnią porą


Autor: Mons Kallentoft
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 432
Rok wydania: 2015 (dodruk)

Seria: Komisarz Malin Fors










Druga część serii o Komisarz Malin Fors i przyznam się, że czytało mi się lepiej niż poprzednią może dlatego, że przyzwyczaiłam się do stylu pisania autora. Tutaj tez nie zabrakło opisów przez które czasem ciężko było przejść, do głosu dochodzi więcej ofiar i stanowią one sporą część książki. 

W parku znaleziona zostaje młoda dziewczyna, która jest naga i wyczyszczona specjalnym środkiem do czyszczenia. Nie pamięta co jej się stało ani kto ją skrzywdził. Niedługo potem zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny, której zaginięcie zgłosili  rodzice. Obie dziewczyny łączą identyczne rany, ciało wyczyszczone klorinem. Kim jest morderca i jak to się stało, że jednej ofierze pozwolił odejść a drugą zabił? Malin martwi się o bezpieczeństwo swojej córki Tove czy słusznie?

Trzeba zwrócić uwagę na to jaki temat przy okazji śledztwa pojawił się w książce, bo jest on trudny dla wielu osób. Mianowicie Kallentoft porusza tu temat molestowania seksualnego dzieci. Trzeba umieć o tym pisać tak by nie przekroczyć pewnej granicy bo to temat bardzo delikatny i wywołujący mocne emocje. Myślę, że przez to książka może nie być dla każdego bo autor sprawia, że ma się ochotę raz bluzgać a dwa dorwać tych wszystkich ludzi odpowiedzialnych za to wszystko. Jeżeli książka wywołuje mocne emocje to moim zdaniem plus tej książki.

Na pewno nie jest to książka dla każdego bo do specyficznego stylu Kallentofta trzeba się przyzwyczaić i może nie każdemu podejść. Poza tym jak pisałam wcześniej poruszany temat molestowania seksualnego dzieci i śmierci młodych dziewczyn. Zanim się po nią sięgnie trzeba się zastanowić by nie żałować wyboru ale jak się polubi styl pisania autora to każda następna książka zostanie szybko pochłonięta.

Co sądzę o serii przeczytacie tutaj.


Książka udział w wyzwaniu:
czytam opasłe tomiska
czytamy literaturę skandynawską
historia z trupem
przeczytam tyle ile mam wzrostu ( 3,3 cm razem 65,9 cm)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis

niedziela, 29 maja 2016

Pochłaniacz

Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Okładka: miękka
Ilość stron: 672
Rok wydania:  2015 (dodruk)
Seria: Cztery Żywioły Saszy Załuskiej











Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy i wiem też, że na pewno nie ostatnie. Nie powiem, nie było efektu WOW ale tez takiego nie oczekiwałam i może dlatego nie jestem zawiedziona książką bo nastawiłam się na mile spędzony czas i tutaj moje oczekiwania się sprawdziły, Czasem trochę się gubiłam kto jest kim, musiałam wracać kilka kartek wstecz i przypominać sobie to i owo ale nie przeszkadzało mi to zbytnio w czytaniu w końcu to pierwsza książka i trzeba przyzwyczaić się do stylu pisania.

Główną bohaterką jest Sasza Załuska - profilerka, która po siedmiu latach pracy zagranicą wraca do Polski razem ze swoją córką. Sasza jak przystało na główną bohaterkę powieści kryminalnych jest po przejściach ( można by rzec standardowy bohater w kryminałach), od 7 lat jest trzeźwym alkoholikiem. Do tego inteligentna, uparta, dążąca do celu i nie pozwala sobie w kaszę dmuchać. Zresztą nie ma innego wyjścia w sytuacji gdy pracuje głownie z mężczyznami.

Wszystko zaczyna się zimą 1993 roku, gdy poznajemy bliźniaków Marcina i Wojtka synów jednego z pomocników Słonia. Jesteśmy świadkami ich wejścia w świat przestępczy, co kończy się  niestety śmiercią w dziwnych okolicznościach rodzeństwa Moniki i Przemka.

Potem przeskakujemy do 2013 i poznajemy Saszę Załuską, która po powrocie do Polski stara się ułożyć życie na nowo wraz ze swoją córką. Dostaje zlecenie od właściciela pewnego klubu muzycznego, jak się potem okazuje to proste zadanie z czasem zmienia się w pomoc policji w ujęciu zabójcy. Sasza prowadząc swoje śledztwo powoli "dokopuje" się do sprawy z 1993 roku i niewyjaśnionych do końca śmierci dwójki rodzeństwa.

Pochłaniacz to nie tylko kryminał ale również książka z dobrze rozbudowanym tłem społeczno-obyczajowym, z wyrazistymi bohaterami, bez których nie ma dobrej książki. Fakt ich ilość czasem sprawia, że można się pogubić kto jest kim i co tam robi ale z czasem jest coraz lepiej. Dodatkowo autorka bardzo skrupulatnie opisuje postępowanie policji, dowiemy się między innymi jak pracuje policjant z psem, którego zadaniem jest znalezienie odpowiedniej próbki zapachu.







Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Historia z trupem
Przeczytam tyle ile mam wzrostu ( 4 cm razem 62,6 cm)


Za książkę dziękuję Business & Culture 

sobota, 28 maja 2016

Niewypowiedziana

Autor: C.C. Hunter
Wydawnictwo:Feeria Young
Ilość stron:440
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016
Seria: Wodospady Cienia po zmroku










Niewypowiedziana to trzeci tom serii Wodospady Cienia po zmroku, który zamyka ta serię i tak trochę mi smutno, że to już koniec bo chciałoby się więcej. C.C. Hunter napisała moim zdaniem dwie rewelacyjne serie, które mimo moich lat uważam ze jedne z najlepszych jakie czytałam. Od samego początku trzymała w napięciu, jak już zaczęłam czytać to nie mogłam się oderwać i byłam szczęśliwa, że dzieciarni nie było w domu i spokojnie mogłam czytać i nikt mi nie przeszkadzał.

Della wróciła do rodzinnego domu, by być bliżej rodziny i wspierać ich w trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli gdy jej ojcu postawiono zarzut morderstwa. Jednak czuje się jak intruz w domu a jej ojciec traktuje ją jak obcą osobę co młodą wampirzyce boli najbardziej. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej gdy zostają zamordowani sąsiedzi Delli. Jakby było mało wraca Chase wampir, który pomógł jej w przemianie i od tamtej pory powstała między nimi więź ( oj tutaj przypomina mi się Elena i Damon z Pamiętników Wampirów)co sprawia, że Della nie wie czy to co do niego czuje jest prawdziwe czy spowodowane więzią. Della dodatkowo musi zmagać się z wizytami ducha jej cioci, który coraz częściej traci panowanie nad sobą i sprawia sporo kłopotów. Młoda wampirzyca zrobi wszystko by jej ojca oczyszczono z zarzutów pomagają jej Chase i Burnett. Jak z tym wszystkim pogodzić uczucia do Chase i Steva, którego z nich wybierze Della? Czy może okaże się, że ktoś już podjął zamiast niej decyzję?

Ostatni tom serii o Delli mimo, że to już 8 książka nadal trzyma poziom i autorka wie jak dozować napięcie. Trochę smutno, że to już ostatnie spotkanie z Dellą i Wodospadami Cienia po zmroku ale wszystkie wątki zostały wyjaśnione i pozamykane. Zarówno tą serię jak i główną Wodospady Cienia polecam jak najbardziej.






Książka bierze udział w wyzwaniu:
Dziecinnie
Czytam opasłe tomiska
Historia z trupem
Przeczytam tyle ile mam wzrostu (3 cm razem 58,6 cm)


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Feeria Young

środa, 18 maja 2016

Ofiara w środku zimy

Autor: Mons Kallentoft
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 448
Rok wydania:  2015 (dodruk)
Seria: Komisarz Malin Fors











Ofiara w środku zimy to pierwsza książka Monsa Kallentofta po jaką sięgnęłam i która rozpoczyna serię z komisarz Malin Fors. Jak dla mnie pierwsza seria w której głównym bohaterem jest kobieta.
Co sądzę o serii przeczytacie tutaj.

Pewnej zimowej nocy zostaje znalezione potwornie okaleczone ciało mężczyzny, które wisiało na drzewie. Tutaj w akcję wkracza coś czego nie spotkałam w żadnym kryminale czyli narracja ze strony "ducha" ofiary:
"Na swój sposób miło się tu wisi. Mam ładny widok, a moje przemarznięte ciało przyjemnie kołysze się na wietrze"
"Krew zakrzepła mi w ciele. Nie muszę już jednak oddychać, zresztą byłoby to trudne, biorąc pod uwagę pętle na mojej szyi"


Śledztwo prowadzi komisarz  Malin Fors, uparta, inteligentna i dążąca do celu kobieta. Prywatnie samotna matka, uzależniona od alkoholu, rozładowująca swoje emocje "korzystając" z seksu  ze swoim kochankiem Danielem.  Malin trudno polubić ponieważ odstaje i to dużo od naszych wyobrażeń o matce, kobiecie pracującej i jest trudno zaakceptować to, że ma takie wady. Jednak w przypadku pracy nie ma kompromisów i dąży do znalezienia i zrozumienia sprawcy, pokazując jak wielki wpływ na to co działo się w naszym dzieciństwie ma na to kim jesteśmy obecnie.

To co odkryje prowadząc śledztwo sprawi, że zadamy sobie pytanie do czego jest zdolny człowiek po traumatycznym przeżyciu i jakie to będzie miało skutki dla osób trzecich.


Książka udział w wyzwaniu:
czytam opasłe tomiska
czytamy literaturę skandynawską
historia z trupem
przeczytam tyle ile mam wzrostu ( 3,1 cm razem 55,6 cm)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis

sobota, 14 maja 2016

Seria z komisarz Malin Fors



Autor: Mons Kallentoft
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 304-464
Rok wydania:  2010-2016











Do sięgnięcia po książki Monsa Kallentofta zachęciły mnie moje koleżanki ksiązkoholiczki już na starcie informując, że z początku może być trudno, nudno ale za to potem już pójdzie z górki. Fakt Mons Kallentoft ma to do siebie, że czasem w trakcie czytania myślałam sobie a co mnie to interesuje mam na myśli opisy przyrody i jakieś porównania, opisy które wytrącały mnie z rytmu czytania. .Jednak jak się już do tego przyzwyczaimy czytanie idzie bardzo sprawnie i szybko. Mnie zadziwiająco przyjemnie czyta się jego książki.

Bardzo podoba mi się zabieg by do głosu dopuścić ofiarę i posłuchać jak z jej punktu widzenia wygląda śledztwo bo jak dotąd tylko w jego książkach spotkałam się z czymś takim. Jak dla mnie to tylko na plus. Dodatkowo autor nie jest brutalny w opisach zbrodni, nie wdaje się w szczegóły, pisze tylko o samym zajściu oszczędzając nam brutalności a co za tym idzie nasza wyobraźnia nie szaleje. Pokazuje dzięki temu, że można napisać dobry kryminał bez brutalnych i szczegółowych opisów a i tak utrzymać napięcie u czytelnika i wciągnąć go w swoją powieść.

Komisarz Malin Fors to kobieta, która zmaga się z mnóstwem problemów osobistych, bardzo zaangażowana w swoją pracę i zawsze dążąca do wyjaśnienia sprawy. Nie zawsze robi to według zasad ale jak wiadomo, kto nie ryzykuje ten nie ma. Dochodzę do wniosku już czytając któryś z kolei kryminał skandynawski, że główny bohater im bardziej poobijany przez życie i mający problemy osobiste tym lepiej,

Seria z komisarz Malin Fors jest mocno osadzona obyczajowo, wątek kryminalny prowadzony jakby pobocznie. Wątek z Malin wysuwa się na pierwszy plan, tworząc tło dla wydarzeń związanych ze śledztwami i morderstwami. Wewnętrzne rozterki Malin pokazują jak dużą wagę autor przywiązuje do strony psychologicznej głównej bohaterki i jak ważną rolę odgrywa to w trakcie prowadzonych przez nią spraw.

Komisarz Fors w swoich śledztwach nie tyle stara się złapać sprawcę ale doszukuje się przyczyn jego postępowania. Stara się zrozumieć co doprowadziło do tego kim się stał i co zrobił, poszukuje prawdy nie tylko oceniając ale próbując również zrozumieć.

Malin Fors jest inteligentną kobietą, dążącą do celu często nie oglądając się na innych jednak przez to zdarza się jej ranić osoby najbliższe z którymi i tak ma już trudne relacje. Nie jest idealna, ma spore problemy z alkoholem i to sprawia, że można jej nie lubić ale dzięki temu w moim odczuciu jest kimś prawdziwym. Raz jest na dnie a raz na szczycie tak to już w życiu bywa ale właśnie to sprawia, że jest bardziej ludzka.

Nie mogłabym nie wspomnieć o okładkach, które mają to coś w sobie i nie można przejść obojętnie obok by nie sięgnąć i nie zobaczyć o czym to jest. Patrząc na nie raczej nie spodziewamy się tego co kryją w środku :).

A co piszą o serii z komisarz Malin Fors?

Malin Fors prowadzi śledztwo tak mroczne, że senne koszmary to przy nich bajki dla dzieci.- „Cosmopolitan”
Świetnie napisane i wciągające.- „Aftonbladet”
Kallentoft jest niezrównany w przedstawianiu tarć pomiędzy życiem zewnętrznym a wewnętrznym, pomiędzy wolą, by czynić dobrze, a nerwowością i niemocą. Język jest czysty i pełen emocjonalnego ładunku; to wysmakowany język, gdzie każda sylaba jest perfekcyjna. Tworzy to niezwykłe napięcie pomiędzy wyostrzonymi słowami, a desperacją pulsującą w ukrytych kontekstach.- „Göteborgs-Posten”



Jak zwykle Mons Kallentoft pisze z intensywnością i zacięciem; jest bliski swoim postaciom, co dodaje jego książkom integralności i wrażliwości.- Ystads Allehanda


Jeżeli lubicie skandynawskie kryminały, szukacie nowych wrażeń i jesteście ciekawi jak wygląda śledztwo w oczach ofiar i chcecie posłuchać ich głosu te książki są dla was.


Cykl inspirowany porami roku
Ofiara w środku zimy recenzja
Śmierć letnią porą recenzja
Jesienna sonata recenzja
Zło budzi się wiosną
Piąta pora roku

Cykl inspirowany czterema żywiołami
Wodne anioły
Duchy wiatru
Ziemna burza

Dodatkowo fani  Monsa Kallentofta mieszkający w Warszawie i okolicach 
mają szansę poznać autora osobiście :





20 maja o godzinie 17.00 – na Warszawskich Targach Książki (Stadion Narodowy, stoisko nr 96/D13)

21 maja o godzinie 16.00 - Empik Nowy Świat (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury APOSTROF).

Za książki dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis



niedziela, 8 maja 2016

Stosiki kwiecień

Kwiecień był dość owocnym miesiącem i w moim domu pojawiło się sporo nowych książek i to głównie kryminały :)





















 Mons Kallentoft - Wodne anioły egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Duchy wiatru  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Ziemna burza  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Ofiara w środku zimy  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Śmierć letnią porą  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Jesienna sonata  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Zło budzi się wiosną  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
 Mons Kallentoft - Piąta pora roku  egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
Wkrótce recenzja zbiorcza a potem kolejnych tomów.





















Katarzyna Puzyńska - Utopce  egz. recenzencki od Prószyński i S-ka
Karin Slaughter - Niewidzialny egz. recenzencki od od Wydawnictwa Muza
Ewa Kozioł - Wyrzuć chemie z domu  egz. recenzencki od Wydawnictwa Znak
Jessica Knoll - Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie  egz. recenzencki od Wydawnictwa Znak
Asa Larsson - Krew która nasiąkła  egz. recenzencki od Wydawnictwa Literackie
Adam Kozanecki - Gotowanie jest super  egz. recenzencki od Wydawnictwa Feeria

Katarzyna Bonda - Pochłaniacz  egz. recenzencki od od Wydawnictwa Muza
Katarzyna Bonda - Okularnik  egz. recenzencki od od Wydawnictwa Muza
David Gemmell-  Troja. Tom 1. Pan srebrnego łuku egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
David Gemmell-  Troja. Tom 2 . Tarcza gromu egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis
Luis Montero Manglano - Stół króla Salomona egz. recenzencki od Dom Wydawniczy Rebis


Ebooki














Katarzyna Puzyńska - Z jednym wyjątkiem egz. recenzencki od Prószyński i S-ka recenzja tutaj
Paulina Młynarska - Jeszcze czego!  egz. recenzencki od Prószyński i S-ka recenzja tutaj
Elisabeth Herrmann - Wioska morderców  egz. recenzencki od Prószyński i S-ka



stosik zakupowy i wymiankowy

















Alex Kava - Trucizna
Alex Kava - Zło konieczne
Alex Kava - Fałszywy krok
Dean R. Koontz - W okowach lodu wymiana
Dean R. Koontz  - Ziarno demona wymiana
Dean R. Koontz - Łzy smoka wymiana


A was coś szczególnie zainteresowało?