sobota, 26 grudnia 2015

Ravn: Wykolejony

Autor: Michael Katz Krefeld
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 363
Okładka: miękka
Rok wydania: 2014

Seria: RavnTo moje pierwsze spotkanie z twórczością Krefelda, nie czytałam skandynawskich autorów a tym bardziej kryminałów. Jednak postanowiłam, że zaryzykuję i okazało się, że to był szczał w dziesiątkę. "Wykolejony" rozpoczyna cykl, którego bohaterem jest detektyw Thomas Ravnsholdt najskuteczniejszy kopenhaski policjant.

Thomas Ravnsholdt zwany Ravn po śmierci swojej narzeczonej, która została zamordowana topi smutki  w alkoholu. Obecnie przebywa na przymusowym urlopie i głównie pije, wdaje się w bijatyki chcąc zapomnieć i przestać czuć. Mieszka na zapuszczonym jachcie w towarzystwie swojego psa a jego drugim domem jest Wydra knajpa gdzie topi swoje smutki. Tak wygląda prawie każdy dzień Ravna dopóki Johanson barman z Wydry nie prosi go o przysługę by pomógł odnaleźć pewną dziewczynę, która zaginęła kilka lat temu. Ravn zaczyna poszukiwania a to czego się dowiaduje to dopiero początek góry lodowej. Gry okazuje się, że chodzi o handel prostytutkami odzywa się w nim jego dawny instynkt i wyrusza w drogę. Poszukiwania prowadzą go aż do Sztokholmu gdzie szaleje seryjny morderca, który morduje prostytutki i maluje je na biało by potem porzucać je na złomowisku. W Szwecji prostytucja jest zakazana jednak na ulicach i w klubach wykorzystywane są kobiety, które pracują dla mafii. 
Równolegle poznajemy historię nie tylko Ravna ale także Maszy, poszukiwanej dziewczyny oraz dość odległą historię pewnego chłopca. Mogłoby się wydawać, że nie mają one ze sobą wiele wspólnego a jednak wszystko pięknie się splata na końcu by wszystko stało się jasne.

Książkę czyta się jednym tchem, wszystko wydaje się aż za bardzo prawdziwe. Bo takich historii jest pewnie tysiące tak samo jak tysiące kobiet każdego dnia zostaje sprzedanych mafii. Przeraża bezsilność władzy, że mimo iż doskonale wszyscy wiedzą co się dzieje nikt nic nie robi a jak wiadomo nic samo się nie rozwiąże.
Pierwszy tom zapowiada naprawdę dobry cykl. Polecam


Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Historia z trupemZa książkę dziękuję Wydawnictwu Literackie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz