poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Jeszcze czego!

Autor: Paulina Młynarska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 272
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016

"Jeszcze czego!" to kolejna książka Pauliny Młynarskiej a moje pierwsze spotkanie z jej twórczością.  Jak to mówią pierwszy ale nie ostatni przynajmniej taką mam nadzieję bo bardzo spodobał mi się jej styl pisania.

Autorka ma świadomość samej siebie, potrafi wskazać swoje słabe punkty i napisać jak z nimi walczy. Powoduje, że czytelnik zaczyna się zastanawiać nad otaczającym go światem i kto wie może spojrzy inaczej na wiele spraw.
Głównym tematem książki są kobiety i mężczyźni oraz łączące ich stosunki a jak wiadomo nie od dziś z szacunkiem wobec kobiet bywa różnie. Wspomina o zachowaniach z którymi można się spotkać w pracy ( między innymi seksistowskie i chamskie żarty, molestowanie seksualne), nie zapomina o przemocy domowej której wiele kobiet pada ofiarą. Pisze o tym, że kobiety pewne zachowania wynoszą z domu bo tak zostały wychowane, że mężczyzna to ktoś od kogo są zależne, komu mają służyć i znosić wszystkie upokorzenia ( bo tak zostały wychowane). Przeraża fakt, że niestety kobiety się na to godzą bo mężczyźni często zaniżają im samoocenę, dołują uzależniają finansowo i psychicznie od siebie. Autorka pokazuje, że tak nie musi być, że można się z tego wyzwolić tylko trzeba tego chcieć.
Podoba mi się, że to nie tylko puste słowa ale poparte jej własnymi doświadczeniami dzięki czemu dają nadzieję, że może się udać tylko trzeba chcieć zmiany. Dodatkowo zamieściła też wypowiedzi swoich czytelniczek co pokazuje,że wiele kobiet spotyka nieodpowiednich mężczyzn i ma problem z wyzwoleniem się od nich.

Jeszcze czego! to książka, której czytanie uświadomiło mi, że kilkanaście lat temu popełniałam podobne błędy i starłam się tak bardzo, że zatraciłam w tym wszystkim siebie. Nie było mnie byliśmy tylko my, czułam się osaczona i cieszę się, że pojawił się na mojej drodze ktoś kto sprawił, że przejrzałam na oczy :) Ta pozycja to książka, którą warto przeczytać, zastanowić się nad własnymi wyborami i póki jest czas zmienić swoje życie i nie dać się.


Książka bierze udział w wyzwaniu:
Przeczytam tyle ile mam wzrostu ( 1,7 cm razem 52,5 cm)


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka

1 komentarz: