sobota, 5 września 2015

Igrzyska Śmierci

Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 352
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012
Seria: Igrzyska ŚmierciMimo iż mam już 3 z przodu a to przecież powieść dla młodzieży książka podbiła moje serce :) 
Wszystko rozgrywa się w mieście Panem, które ogrodzone jest 12 dystryktami. Kiedyś było ich 13 ale zbuntowały się i 13 dystrykt zrównano z ziemią i aby nikt o tym nie zapomniał co roku rozgrywane są Igrzyska Głodowe. Z każdego dystryktu losowane są 2 trybuci  jedna dziewczyna i jeden chłopak. Razem 24 dzieciaków, którzy skazani są na walkę na śmierć i życie na arenie nie tylko z przeciwnościami losu ale przede wszystkim między sobą. Wygrana  trybuta gwarantuje poprawę życia w dystrykcie przez cały rok do czasu następnych Igrzysk Głodowych. A dla zwycięzcy dom w Wiosce  Zwycięzców i poprawa jakości życia.

Katniss mieszka w dystrykcie 12 jednym z najbiedniejszych u niej Igrzyska Głodowe trwają cały czas od śmierci ojca. Dziewczyna całymi dniami poluje a potem sprzedaje mięso by utrzymać rodzinę.
W dniu dożynek, gdy wybierani są trybuci w wieku 12-18 lat do Igrzysk Głodowych, pada na siostrę Katniss Prim. Dziewczyna zgłasza się na ochotnika w zamian za swoją młodszą siostrę. Oprócz niej zostaje wylosowany Peeta, syn miejscowego piekarza.We dwójkę wyruszają do Kapitolu na Igrzyska.

Tam żyją jak królowie, nie zaznają głodu, mają wszystko to czego nie ma w domu. W końcu oni mają dostarczyć rozrywki znudzonym bogaczom Kapitolu. W końcu na arenie można zginąć nie tylko z ręki innego trybuta ale także z głodu, zimna, chorób a gdy trybut się spodoba może liczyć na podarunki od sponsorów a to daje szansę na przetrwanie. Po przygotowaniach, prezentacji wszyscy trafiają na arenę gdzie zaczyna się walka o przetrwanie.

Książka wciąga niesamowicie, gdy ją czytałam zapominałam o wszystkim a później się okazywało że już 2 w nocy. Przeżywałam wszystko z bohaterką, tu i ówdzie zakręciła mi się łezka. Książka serwuje nam wiele wrażeń, wyzwala wiele emocji nie można obok niej przejść obojętnie.


Książka bierze udział  w wyzwaniu:
Historia z trupem

1 komentarz:

  1. też czasem sięgam po książki młodzieżowe - czyta się je szybko, a nie jeden raz nas zaskakują

    OdpowiedzUsuń