sobota, 14 maja 2016

Seria z komisarz Malin ForsAutor: Mons Kallentoft
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 304-464
Rok wydania:  2010-2016Do sięgnięcia po książki Monsa Kallentofta zachęciły mnie moje koleżanki ksiązkoholiczki już na starcie informując, że z początku może być trudno, nudno ale za to potem już pójdzie z górki. Fakt Mons Kallentoft ma to do siebie, że czasem w trakcie czytania myślałam sobie a co mnie to interesuje mam na myśli opisy przyrody i jakieś porównania, opisy które wytrącały mnie z rytmu czytania. .Jednak jak się już do tego przyzwyczaimy czytanie idzie bardzo sprawnie i szybko. Mnie zadziwiająco przyjemnie czyta się jego książki.

Bardzo podoba mi się zabieg by do głosu dopuścić ofiarę i posłuchać jak z jej punktu widzenia wygląda śledztwo bo jak dotąd tylko w jego książkach spotkałam się z czymś takim. Jak dla mnie to tylko na plus. Dodatkowo autor nie jest brutalny w opisach zbrodni, nie wdaje się w szczegóły, pisze tylko o samym zajściu oszczędzając nam brutalności a co za tym idzie nasza wyobraźnia nie szaleje. Pokazuje dzięki temu, że można napisać dobry kryminał bez brutalnych i szczegółowych opisów a i tak utrzymać napięcie u czytelnika i wciągnąć go w swoją powieść.

Komisarz Malin Fors to kobieta, która zmaga się z mnóstwem problemów osobistych, bardzo zaangażowana w swoją pracę i zawsze dążąca do wyjaśnienia sprawy. Nie zawsze robi to według zasad ale jak wiadomo, kto nie ryzykuje ten nie ma. Dochodzę do wniosku już czytając któryś z kolei kryminał skandynawski, że główny bohater im bardziej poobijany przez życie i mający problemy osobiste tym lepiej,

Seria z komisarz Malin Fors jest mocno osadzona obyczajowo, wątek kryminalny prowadzony jakby pobocznie. Wątek z Malin wysuwa się na pierwszy plan, tworząc tło dla wydarzeń związanych ze śledztwami i morderstwami. Wewnętrzne rozterki Malin pokazują jak dużą wagę autor przywiązuje do strony psychologicznej głównej bohaterki i jak ważną rolę odgrywa to w trakcie prowadzonych przez nią spraw.

Komisarz Fors w swoich śledztwach nie tyle stara się złapać sprawcę ale doszukuje się przyczyn jego postępowania. Stara się zrozumieć co doprowadziło do tego kim się stał i co zrobił, poszukuje prawdy nie tylko oceniając ale próbując również zrozumieć.

Malin Fors jest inteligentną kobietą, dążącą do celu często nie oglądając się na innych jednak przez to zdarza się jej ranić osoby najbliższe z którymi i tak ma już trudne relacje. Nie jest idealna, ma spore problemy z alkoholem i to sprawia, że można jej nie lubić ale dzięki temu w moim odczuciu jest kimś prawdziwym. Raz jest na dnie a raz na szczycie tak to już w życiu bywa ale właśnie to sprawia, że jest bardziej ludzka.

Nie mogłabym nie wspomnieć o okładkach, które mają to coś w sobie i nie można przejść obojętnie obok by nie sięgnąć i nie zobaczyć o czym to jest. Patrząc na nie raczej nie spodziewamy się tego co kryją w środku :).

A co piszą o serii z komisarz Malin Fors?

Malin Fors prowadzi śledztwo tak mroczne, że senne koszmary to przy nich bajki dla dzieci.- „Cosmopolitan”
Świetnie napisane i wciągające.- „Aftonbladet”
Kallentoft jest niezrównany w przedstawianiu tarć pomiędzy życiem zewnętrznym a wewnętrznym, pomiędzy wolą, by czynić dobrze, a nerwowością i niemocą. Język jest czysty i pełen emocjonalnego ładunku; to wysmakowany język, gdzie każda sylaba jest perfekcyjna. Tworzy to niezwykłe napięcie pomiędzy wyostrzonymi słowami, a desperacją pulsującą w ukrytych kontekstach.- „Göteborgs-Posten”Jak zwykle Mons Kallentoft pisze z intensywnością i zacięciem; jest bliski swoim postaciom, co dodaje jego książkom integralności i wrażliwości.- Ystads Allehanda


Jeżeli lubicie skandynawskie kryminały, szukacie nowych wrażeń i jesteście ciekawi jak wygląda śledztwo w oczach ofiar i chcecie posłuchać ich głosu te książki są dla was.


Cykl inspirowany porami roku
Ofiara w środku zimy recenzja
Śmierć letnią porą recenzja
Jesienna sonata recenzja
Zło budzi się wiosną
Piąta pora roku

Cykl inspirowany czterema żywiołami
Wodne anioły
Duchy wiatru
Ziemna burza

Dodatkowo fani  Monsa Kallentofta mieszkający w Warszawie i okolicach 
mają szansę poznać autora osobiście :

20 maja o godzinie 17.00 – na Warszawskich Targach Książki (Stadion Narodowy, stoisko nr 96/D13)

21 maja o godzinie 16.00 - Empik Nowy Świat (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury APOSTROF).

Za książki dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy Rebis1 komentarz: